Program edukacyjny "Mój Pierwszy Uniwersytet"

Żaba Kwiaty Ptak

 Uroczyste zakończenie programu 

Serdecznie zapraszam na uroczyste zakończenie tegorocznej edycji programu edukacyjnego Mój Pierwszy Uniwersytet, które odbędzie się 16 czerwca o godz. 9.30. Dzięki współpracy z Fundacją wrocławskiego ZOO – Dodo uroczystość odbędzie się w Sali wykładowej Afrykarium Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

Po zakończeniu uczestnicy będą mogli zwiedzać samodzielnie ogród, aż do zamknięcia ZOO.

Plan spotkania jest następujący:

9.30 - start wydarzenia  i konkurs wiedzy z treści realizowanych podczas zajęć

10.00 wykład "Bioremediacje - skuteczne techniki rekultywacji środowisk" dr Katarzyna Guz-Regner Zakład Mikrobiologii Wydziału Nauk Biologicznych

10.45 uroczyste zakończenie: ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, rozdanie dyplomów, podziękowań, kilka słów o Fundacji Dodo.

Zapraszam!

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”


 

Zaproszenie na zajęcia w dniu 9 czerwca 2018r.

 Tego dnia odbędą się zajęcia terenowe w Stacji Ornitologicznej WNB w Rudzie Milickiej (http://www.sorm.uni.wroc.pl/) w godz. 9.00-17.30. Zajęcia poświęcone będą m.in. funkcjom i typom śpiewu ptaków, systemom kojarzenia ptaków oraz sposobom badania migracji ptaków. Uczniowie będą mogli obejrzeć różne typy obrączek i obroży szyjnych zakładanych ptakom i uczestniczyć w obrączkowaniu. Zapoznani zostaną z różnymi typami gniazd ptasich oraz spróbują swoich sił w samodzielnym ustalaniu budowniczego gniazda.

Dojazd we własnym zakresie.

Poniżej niezbędne wyposażenie i informacje praktyczne:

 • właściwy ubiór na każdą pogodę
 • dobre, nieprzemakalne, wygodne buty (mogą być kalosze lub buty trekkingowe), buty typu baleriny nie są odpowiednie
 • długie spodnie
 • grube skarpety (2 pary, do butospodni)
 • czapka
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 •  ciepła bluza
 • lornetka (fakultatywnie, jeśli ktoś posiada)
 • dojazd własny
 • wyżywienie: obiad w sobotę zapewni organizator, pozostałe posiłki we własnym zakresie
 • strona Stacji Ornitologicznej: http://www.sorm.uni.wroc.pl/ i adres: Ruda Milicka 12, 56 – 300 Milicz, tel. 71 38 43 315

Zapraszam!!!

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”


 

 Zaproszenie na zajęcia w dniu 19 maja 2018r.

W tym dniu zaplanowane są zajęcia terenowe oraz warsztaty poświęcone morfologii roślin. Podczas  naukowego spaceru po Ogrodzie Botanicznym Wydziału Nauk Biologicznych uczestnicy poznają dziwy świata roślin oraz wybrane ich przystosowania do zajmowanych środowisk. W części warsztatowej na własnoręcznie wykonanych preparatach mikroskopowych będzie można obserwować anatomiczne adaptacje roślin do środowiska.

Dla uczestników MPU wstęp do Ogrodu Botanicznego na czas zajęć bezpłatny.  Miejsce zbiórki przed zajęciami: przy kasie od ul. Kanonia (przy wejściu do Instytutu Biologii Eksperymentalnej).

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”


 

 Zaproszenie na zajęcia w dniu 21 kwietnia 2018r.

DNA… magiczna cząsteczka z dokładną instrukcją budowy i funkcjonowania wszystkich żywych organizmów będzie bohaterem kolejnych zajęć, podczas których uczestnicy MPU wyizolują DNA z różnych organów roślin ogórka (liście, kwiaty, wąsy, korzenie, owoce) oraz określą ilość i czystość otrzymanego kwasu nukleinowego. Dokonają rozdziału elektroforetycznego wyizolowanego materiału, a wyniki swojej pracy utrwalą na zdjęciach. Zajęcia odbędą się zgodnie z harmonogramem.

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”

 


 

Zaproszenie na zajęcia w dniu 7 kwietnia 2018r.

 Podczas kolejnych zajęć uczestnicy poznają podstawowe metody dokumentowania elementów szkieletu w technologii 3D oraz dowiedzą się, jak takie modele mogą być wykorzystane w badania paleontologicznych i antropologicznych. Zajęcia prowadzone będą także z użyciem szczątków wymarłych i współczesnych zwierząt.

  Zmianie ulega miejsce zajęć zatytułowanych „Paleontologia 3D” – zajęcia odbędą się w sali nr 4 Katedry Biologii Człowieka przy ul. Kuźniczej 35.

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”

 


Zaproszenie na zajęcia w dniu 17 marca 2018r.

Tym razem uczestnicy programu podczas warsztatów prowadzonych przez  dr Krzysztofa Książkiewicza z Katedry Biologii Człowieka staną się profesjonalnymi kolekcjonerami kości oraz doświadczą, jak preparuje się szkielety dinozaurów. Poznają zasady tworzenia kolekcji skamieniałości od ich znalezienia do bezpiecznego przechowywania i eksponowania. Zapraszamy 17 marca zgodnie z harmonogramem zajęć.

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”

  


 

Inauguracja programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet” 2017/18

Zapraszam uczniów, nauczycieli i rodziców oraz wszystkich zainteresowanych na inaugurację programu edukacyjnego Mój Pierwszy Uniwersytet, która odbędzie się 17 lutego o godz. 9.30 w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii przy ul. Przybyszewskiego 63/77 w s. 25.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Oddziaływanie grzybów na człowieka” poprowadzić dr Jerzy Piątkowski z Zakładu Fizykochemii Drobnoustrojów Wydziału Nauk Biologicznych. 

Szczegółowy harmonogram zajęć dostępny tutaj

Anna Kędziora,

Koordynator programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”

 


 

Rozpoczynamy nową edycję programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet” 2017/18

 

Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej edycji Programu Edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”, skierowanego do uczniów szkół klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy przygotowali dla uczestników interesującą ofertę zajęć laboratoryjnych, terenowych, warsztatów i wykładów. Zachęcam do zapoznania się w
wykazem tematów zajęć oraz proponowanymi terminami zajęć.
Celem projektu jest pogłębienie zainteresowań i wiedzy przyrodniczej uczniów oraz przybliżenie zagadnień, którymi współcześnie zajmują się naukowcy. Projekt ma także na celu zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania szkoły wyższej.

Od tego roku zmieniają się zasady podpisywania umów. Stroną Zamawiającą może być każda jednostka posiadająca numer NIP.

Zachęcam wszystkich uczniów chcących wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych, terenowych i warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich Wydziału Nauk Biologicznych UWr. Udział w zajęciach to inwestycja w siebie, rozwój, nowe znajomości, umiejętności i wiedzę. Naprawdę warto! Zajęcia odbywać się będą 1 raz w miesiącu

Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 24 listopada 2017r.

Zachęcam do zapoznania się z ciekawą ofertą zajęć! Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się poniżej lub u koordynatora programu. 


 Zasady Rekrutacji 

Udział w zajęciach jest płatny. Opłata za cykl zajęć (45 godz. dydaktycznych) wynosi 400 zł./osobę i obejmuje uczestnictwo, obowiązkowe ubezpieczenie NW, które zapewnia Uniwersytet Wrocławski, pobyt w Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej (1 noclegi i 1 obiad, dojazd we własnym zakresie). Zajęcia (poza wykładami) będą odbywać się głównie w grupach 10-12 osobowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
Zasady udziału są następujące:
1. Jednostka zainteresowana (szkoła, gmina, fundacja etc.) zgłasza pocztą elektroniczną uczestników na adres:
mpu@biol.uni.wroc.pl na przesłanym formularzu.
Termin zgłoszeń upływa 24.11.2017r. (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!)
2. Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia strona zgłaszająca otrzyma umowę, którą następnie podpisaną odsyła wraz z podpisanymi zgodami
na adres:
Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kuźnicza 35
50-138 Wrocław
z dopiskiem „Mój Pierwszy Uniwersytet”
Umowy i zgody niespójne z drukami nie będą akceptowane!
3. Szczegółowy program zajęć zostanie przygotowany po zakończonym naborze, zależny od liczby zgłoszonych osób. Przewidujemy zajęcia 1 raz w miesiącu w zakresie podanych terminów (załącznik).
4. Płatnik dokonuje opłaty za udział uczniów w programie po zakończeniu ostatnich zajęć przewidzianych harmonogramem (w czerwcu 2017r, po otrzymaniu faktury z UWr).

 

Kontakt:
dr Anna Kędziora
Koordynator ds. programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”
tel. 71 375 62 22
email: mpu@biol.uni.wroc.pl

  Pliki do pobrania:


   Archiwum: